De afgelopen twee maanden reisde ik door Panama en Colombia. In de stad Medellín bezocht ik de volkswijk Comuna 13. Nog niet zo lang geleden was dit de tweede gevaarlijkste wijk ter wereld. Ondertussen is het tij gekeerd en vind je hier de enige publieke roltrap ter wereld, schitterende graffiti, een wandelboulevard met uitzicht en vooral spelende kinderen. En niet onbelangrijk… Er komen zelfs toeristen, politici en stedenbouwkundigen kijken naar de veranderende wijk.

Het Nederlands Ministerie van Buitenlandse Zaken raadt op dit moment nog steeds af om de armere wijken van de Colombiaanse grote steden te bezoeken. Paisa’s, inwoners van Medellín, denken hier duidelijk anders over. Zij raadden mij aan om deze wijk te bezoeken en verzekerden mij dat het er overdag veilig zou zijn. Ik heb mij hier inderdaad geen moment onveilig gevoeld en aangename gesprekken met de mensen gehad. De inwoners van Comuna 13 beweerden zelfs dat hun buurt ‘s nachts veilig is.







Benieuwd naar Comuna 13? De metro van Medellín brengt je tot de eindhalte San Javier. Daar kun je overstappen op de bus richting ‘Escaleras eléctricas’. Stap af aan de eindhalte en wandel het steile straatje naar boven in. Eenmaal boven ben je bij de roltrappen. Ga je liever in groep dan alleen? Stairway Storytellers biedt dagelijks Engels- en Spaanstalige tours aan.
Update juli 2018: de veiligheidssituatie is veranderd vanwege confrontaties tussen groepen in deze wijk. Informeer je best over de stand van zaken als je de wijk wilt bezoeken.